Pranie textilu

Posteľné obliečky, uteráky, osušky – ako sa o nich správne starať?

Bez posteľnej bielizne, uterákov a osušiek by sme sa v domácnosti len sotva zaobišli. Aby nám slúžili čo najdlhšie, je, samozrejme, nutné a dôležité sa o nich starať – o niektoré menej, o niektoré viac, ale hlavne správne. Ako? Odpoveďou na túto otázku sú tipy a odporúčania, ktoré sme pre vás v tejto veci spísali.

 

 Vyberáme z  nášho katalógu

 

V závislosti od materiálu 

Na základe materiálu posteľnej bielizne, ktorú vo svojej spálni používate alebo najbližšie zvolíte, sa jej bude týkať aj náročnosť starostlivosti.

 

Nie je žiadnym prekvapením, že bavlnené obliečky sú stále najobľúbenejšie. Niet sa čo čudovať – bavlna je priedušná, príjemná k pokožke, príjemná na dotyk, vhodná na leto i zimu, nespôsobuje žiadne alergické reakcie a navyše je aj cenovo dostupná.

 

Flanelové obliečky sú hebučké, príjemné na dotyk a hodia sa najmä do zimných mesiacov, keďže dokonale zahrejú. Základ flanelu tvorí 100 % bavlna, ktorá špeciálnou úpravou nadobudne vlasový efekt. K starostlivosti o tento typ obliečok, rovnako ako pri bavlnených, patrí aj (šetrné) žehlenie, preto ich možno považovať za tie, ktoré sú na údržbu náročnejšie. 

Posteľná bielizeň

Pri ktorých, naopak, na žehlenie nemusíte ani pomyslieť, sú krepové obliečky, saténové obliečky alebo obliečky z mikrovlákna

 

Krepová posteľná bielizeň má porovnateľné vlastnosti s bavlnou, saténová bielizeň je hebká, pevná, v lete chladí, v zime hreje a bielizeň z mikrovlákna je stálofarebná a obľúbená pre svoje termoregulačné vlastnosti. Čo ich ale spája je nenáročná údržba.  

 Vyberáme z  nášho katalógu

 

Čo teda zahŕňa správna starostlivosť?

Aby bola životnosť vašej posteľnej bielizne čo najdlhšia, je potrebné dbať o správne pranie, sušenie a prípadné žehlenie.

 

Pranie

Ak máte nové obliečky, pred prvým použitím ich dôkladne a samostatne vyperte – zbavíte ich nečistôt z výroby, prípadne baktérií.

 

Pravidelné pranie je nesmierne dôležité. Výmena posteľnej bielizne sa odporúča aspoň 1x mesačne. Čo sa týka teploty prania, ak máte zafixované, že to inak ako na 60°C nepôjde, dnes to už až tak neplatí. Správna teplota, samozrejme, závisí od konkrétnej tkaniny a od pokynov od výrobcu.

V súčasnosti sa uvádza, že aj praním na nižšej teplote ako na 60°C budú obliečky hygienicky čisté. Na svedomí to majú napr. účinnejšie pracie prostriedky, ktoré dnes máme k dispozícii, menej chémie použitej pri výrobe… 

Pranie bielizne

Obliečky sa odporúčajú prať samostatne, na nízkych otáčkach odstreďovania, naruby, so zapnutým zipsom a s použitím pracieho prostriedku na farebnú bielizeň – ak to teda nie je výrobcom dané inak.

 

Sušenie

Po dôkladnom vypraní prichádza na rad sušenie. Ak zvolíte sušenie v sušičke, držte sa pokynov uvedených na výrobku.

Ideálnym sposobom je klasika – vyvesenie na sušiak, a ak je to možné, na čerstvý vzduch. Obliečky nevešajte za rohy, ale na dĺžku/šírku. 

 

Žehlenie

Ak aj vy patríte do skupiny, ktorá žehlenie neobľubuje, najjednoduchším riešením bude zvoliť obliečky, ktoré si žehlenie nevyžadujú – napríklad (už spomínané) krepové, saténové či mikrovláknové. Pri bavlnených alebo flanelových by ste sa mu ale nemali vyhýbať.

 

Ak sa u vás alebo vo vašej rodine vyskytujú alergie, zdravotné problémy alebo ekzém, žehlenie obliečok rozhodne nevynechajte.

 

Uteráky a osušky – z akých si môžete vybrať?

Ešte predtým, ako sa pozrieme na konkrétne tipy a pravidlá týkajúce sa starostlivosti, si poďme v skratke uviesť, z akých materiálov si najčastejšie môžete vybrať a čím sú charakteristické.

Uteráky

Froté uteráky a osušky sú vďaka skvelému pomeru ceny a kvality najčastejšou a najobľúbenejšou voľbou. Je však známe, že doba schnutia je v ich prípade dlhšia, a preto do menších kúpeľní s nedostatočným odvetrávaním nebudú ideálne.

 

Velúrové uteráky sú vyrobené z bavlny, sú nesmierne príjemné na dotyk vďaka svojmu vzhľadu aj dekoračné. Bambusové uteráky/osušky sa v poslednej dobe tešia čoraz väčšej obľube, a to najmä z ekologických dôvodov. Charakterizuje ich skvelá savosť, prirodzená odolnosť voči baktériám a sú vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

 

Osušky z mikrovlákna sú taktiež veľmi príjemné na dotyk, skvelo sajú a sú obľúbené aj z toho dôvodu, že rýchlo schnú. 

 

Pranie a sušenie uterákov a osušiek

Dbajte o správne pranie – hlavne to zabezpečí aj dlhú výdrž týchto pomocníkov v kúpeľni. Frekvencia prania závisí od toho, ako často ich používate. 

Pranie uterákov

Ak sa jedná o osušku, ktorú používate len po kúpeli, pokojne bude stačiť, ak ju vyperiete raz za týždeň. Keďže sa uterák na tvár používa denne, odporúča sa meniť častejšie, a to po 3 dňoch.

V prípade uteráka na ruky, ktorý je používaný aj viackrát denne, sa jeho pranie/výmena odporúča na dennej báze, prípadne raz za dva dni. 

 

Je samozrejmé, že na každú tkaninu “platí” niečo iné, no existuje zopár všeobecných bodov, ktorými sa v rámci starostlivosti o uteráky/osušky riadiť: 

  • Odporúča sa pranie na 40 až 60 ° C, ak to nie je výrobcom dané inak.
  • Používajte primerané množstvo pracieho prostriedku, ak to s ním preženiete, môžete zapríčiniť, že jeho zvyšky zostanú vo vláknach, čím sa uteráky stanú menej savé a môžu sa v nich usadiť baktérie.
  • Odporúča sa používať skôr prací gél než klasický prací prášok – kvôli jeho lepšej rozpustnosti.
  • Áno, aviváž síce krásne vonia, no v tomto prípade sa jej pridávaniu do prania vyhnite – aj tá sa usádza sa vo vláknach.
  • Keď periete farebné uteráky alebo osušky, používajte prací prostriedok na farebnú bielizeň, rozhodne nie na bielu, pretože môže dôjsť k poškodeniu farby.
  • Dbajte o to, aby práčka pri praní nebola preplnená.
  • Čo sa týka sušenia, ideálne bude zabezpečenie voľného schnutia na vzduchu (nie však na priamom slnku), ak zvolíte sušičku, zadajte program odporúčaný výrobcom.
  • Žehlenie nie je nutné, ba priam zakázané, pri tak vysokej teplote by totižto mohlo dôjsť k polámaniu vlákien a zníženiu savosti.

Obliečky a uteráku

Vidíte, nie je to až také náročné, stačí sa držať pár základných zásad a kvalita a dlhá životnosť bude v oboch prípadoch určite zabezpečená.

 

Malý tip, ako poskladať opratú posteľnú plachtu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *