Škandinávsky štýl bývania

Hygge: Škandinávia u vás doma

Chystáte sa zariaďovať nové bývanie? Alebo túžite po zmene vašej súčasnej domácnosti či dokonca vášho života? A čo takto trend nazývaný Hygge?

Určite ste už tento výraz zaregistrovali, no viete, čo tvorí jeho podstatu a aké doplnky by vám v súvislosti s ním nemali chýbať? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete nižšie. 

 

Čo je Hygge štýl?

Hygge pochádza z Dánska – z krajiny, ktorá je známa aj ako najšťastnejšia na svete a možno ho v podstate možno považovať za koncept životného štýlu a návodu na šťastný, pokojný a pohodlný život. 

Škandinávsky štýl

Nestojí to len na vykonávaní a užívaní si príjemných a obľúbených činností, ako je napríklad stretávanie sa s priateľmi pri dobrom jedle či nápoji (u vás doma), horúci kúpeľ po náročnom dni, relax pri dobrej knihe alebo filme pod hrejivou dekou, pečenie obľúbeného koláča, tvorivá činnosť…

Koncept hygge je aj vizuálne zakomponovaný do bývania, a to prostredníctvom materiálov či doplnkov, ktoré pohodlie, pokoj, relax a šťastie podporujú a znásobujú. Podstatu tvorí minimalizmus, harmónia, usporiadanosť, navodenie intimity a pocit tepla – bez ohľadu na ročné obdobie.

 

Ako priniesť Hygge do vašej domácnosti?

Extravaganciou a nepotrebnými vecami v interiéri v tomto prípade nepochodíte. Gro tvoria predmety a doplnky, ktoré dávajú zmysel, sú potrebné a vytvárajú pohodovú atmosféru. Ako na to? 

 

Bez sviečok ani na krok

Sviečky a Hygge k sebe jednoducho neodmysliteľne patria, a preto by vám pre navodenie spravnej pohodovej a útulnej atmosféry nemali chýbať.

Nezáleží na tom, či budú vonné, veľké, alebo neparfumované – hlavne nech ich je veľa a pokojne ich rozmiestnite do každej miestnosti vášho bytu. 

Štýl bývanie

 

Huňaté a hrejivé doplnky sú základ 

Pre interiér v znamení Hygge sú príznačné doplnky, ktoré vytvoria v miestnosti “teplé” miesto. Hovoríme napríklad o veľkých pletených dekách umiestnených na sedačke, huňatých vankúšoch v kresle, dekoratívnych kožušinách na zemi (pri krbe), chlpatých kobercoch… Skvelou voľbou sú aj doplnky z Merino vlny, prípadne so škandinávskym vzorom.

Obklopte sa prírodou 

A to v prvom rade dreveným nábytkom. Nezabúdajte na prírodné/drevené dekorácie a taktiež izbové rastliny.

Pokojne si z prechádzky v prírode prineste kvety, šišky, listy, oriešky, kamienky či vetvičky a vyhrajte sa s ich aranžovaním. 

Hygge polica

 

Využite keramiku 

Aj keramika perfektne dotvorí pokojnú atmosféru – dekorácia umiestnená v keramickej váze, horúci nápoj v keramickom hrnčeku, keramický obal na kvetináč alebo keramické doplnky do kúpeľne.

 

Nenásilné doplnky a svetielka

S doplnkami to nemusíte preháňať, môže sa jednať napríklad o zarámované citáty, fotografie, obrázky, ktoré vám dávajú zmysel a majú pre vás význam.

Skvelým doplnkom ale budú svetelné girlandy, ktoré vám (okrem horiacich sviečok), najmä v zimných mesiacoch, kedy je zavčasu tma, krásne rozžiaria príbytok

 

Hygge štýl bývania

 

Hyggekrog – kútik len pre vás 

Ak momentálne nie je vo vašom záujme alebo vo vašich možnostiach pretvorenie celej domácnosti, vytvorte si u vás doma aspoň kútik len pre seba, tzv. hyggekrog.

Opäť by v ňom nemali chýbať huňaté vankúše, deky, vonné sviečky, lampička – skrátka všetko, kde môžete pohodlne relaxovať pri dobrej knihe, pri šálke čaju, pri počúvaní hudby alebo si len tak užívať sladké ničnerobenie v príjemnej a teplej atmosfére. 

 

Hyggekrog

 

Vytvorte si v tomto štýle pokojné, útulné a harmonické bývanie, ktoré je zároveň cestou k spokojnému životu ako takému. Dáni o tom vedia svoje.

 

Škandinávsky štýl sa vám predstaví bližšie aj vo videu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *