Ako vybrať sedaciu súpravu

Ako vybrať sedaciu súpravu, ktorá perfektne zapadne do vašej obývačky?

Sedacia súprava je jedným z kusov nábytku, bez ktorého by obývacia miestnosť len sotva bola obývacou miestnosťou.

Vďaka nej sa tak môže zísť celá rodina alebo priatelia na jednom mieste, a poslúži aj ako perfektný doplnok v rámci relaxu.

Ak zvažujete kúpu novej sedacej súpravy a máte neisté pocity pri výbere tej správnej, nápomocné vám môžu byť naše nižšie spísané rady a tipy.

 

Vyberáme z nášho katalógu

 

 

Správna veľkosť a rozmer je základ

Pred kúpou samotnej sedacej súpravy je na úvod najdôležitejšie zmerať priestory, kde sa bude nachádzať, a na základe toho si určiť jej maximálne rozmery

Ideálna sedačka by totižto mala do priestoru, kde sa bude nachádzať, zapadnúť ako puzzle. V opačnom prípade to totižto môže dopadnúť tak, že si do vašej obývačky prinesiete kus nábytku, ktorý vás nebude tešiť, ale obmedzovať

Odporúčaný priestor medzi sedačkou a stenou/iným nábytkom je aspoň 80 cm.

Taktiež je potrebné brať do úvahy rozmer vašich dverí alebo schodov, aby ste sedačku do obývačky preniesli bez problémov.

Ak máte v tomto smere nejaké obmedzenie, poobzerajte sa skôr po sedačke, ktorú je možné dodať po častiach, prípadne po modeloch s odnímateľnými nohami. 

Áno, je fakt, že veľká sedačka so sebou prináša aj väčšie pohodlie, no ak má vytvárať stiesnený priestor, nie je to tá správna voľba. 

Sedacia súprava

 

Aký variant sedačky zvoliť?

Sedacie súpravy sú dostupné vo viacerých variantoch, a preto si môžete bez problémov vybrať taký, ktorý sa bude do priestoru vašej obývačky ideálne hodiť. 

Ak je vaša obývačka menších rozmerov, najlepším riešením zrejme bude rohová sedacia súprava, prípadne sedacia súprava 3-21

Rohovú sedačku šikovne umiestnite do rohu miestnosti a zároveň vám ostane ešte dostatok zvyšného miesta, v prípade sedačky vo variante 3-2-1 môžete jednotlivé kusy rozmiestniť podľa vašich preferencií.

V prípade, že je vaša obývačka veľká a priestranná, pokojne siahnite po sedačke v tvare U, ktorá ponúka dostatok miesta pre viacero osôb a zároveň môže celú miestnosť štýlovo doplniť. 

 

Vyberáme z nášho katalógu

 

Dbajte o poťahový materiál a výplň

Veľmi dôležitým prvkom, ktorým by ste sa pri výbere sedačky riadiť, je jej materiál.

Ak chcete dosiahnuť, aby vaša sedačka po dlhé roky pôsobila ako nová, výber kvalitného materiálu by ste nemali podceňovať. 

Kvalitný poťahový materiál by mal byť pevný, jednoduchý na údržbu, s vysokou hustotou, odolný voči špine a prachu, odolný voči páraniu, farebne stály a okrem toho by mal byť aj príjemný na dotyk, aby sa vám na ňom príjemne sedelo.

Ako vybrať sedačku

 

Materiály, s ktorými sa v rámci sedačiek najčastejšie stretávame, sú:

  • textil – mikrovlákno, bavlna, mikroplyš, žinylka, mikrofáza,
  • prírodná useň/koža,
  • umelá useň/ekokoža.

 

Pri výbere textilného materiálu sa riaďte výškou hustoty a taktiež hodnotou oteruvzdornosti – tá sa uvádza v tisícoch cykloch a je označovaná ako Martindale – čím je hodnota vyššia, tým lepšie.

Z textilných materiálov je v rámci sedačiek (aj kvôli svojej jemnosti) veľmi obľúbené mikrovlákno a dvojitý mikroplyš. 

Ak zvolíte sedačku z prírodnej kože, stavíte na mäkkosť a poddajnosť, no bude si vyžadovať vašu starostlivosť.

Ak si zaobstaráte sedačku z ekokože, v prípade potreby sa dá veľmi jednoducho očistiť a je vhodná aj pre alergikov. 

 

Okrem poťahového materiálu je dôležité vybrať aj vhodnú výplň. Polyuretánová (PUR) pena je v podstate základným materiálom, ktorý sa používa – môže mať rôznu tuhosť, ktorú spoznáte označením v podobe písmena T a čísla.

Čím je uvedené číslo vyššie, tým je aj vyššia tuhosť a odolnosť peny.

Ak máte záujem o niečo mäkšie, poobzerajte sa po výplni z peria alebo lenivej peny. V rámci výplne sa používa aj molitan, ten však kvôli svojej krátkej životnosti a taktiež nie ideálnej pohodlnosti nie je veľmi odporúčaný

 

Sedacia súprava ako ju vybrať

 

Vyberáme z nášho katalógu

 

 

Ďalšie aspekty a prvky navyše

Pred samotnou kúpou ideálnej sedačky by ste si mali stanoviť, resp. vziať do úvahy aj to, či ju plánujete využiť aj na príležitostné prespávanie a či sa tým pádom dá rozložiť, či máte záujem aj o úložný priestor, pre koľko osôb bude určená, či sa u vás doma nachádzajú domáci miláčikovia a podobne. 

Zamerať by ste sa mali aj na výšku sedačky, tzn. že ak na nej sedíte, mali by ste sa bez problémov nohami dotýkať zeme.

Obísť by ste nemali ani ďalšie prvky, vďaka ktorým vám na nej bude ešte pohodlnejšie – na mysli máme napríklad možnosť polohovania opierok. Pohodlie je predsa základ. 

Sú veci, na ktorých by sa nemalo šetriť. A presne do tejto kategórie spadá aj kvalitná sedacia súprava.

To, čo do nej investujete, sa vám potom počas rokov, ktoré vám bude slúžiť a robiť radosť, predsa vráti.

 

O výbere sedačiek s odborníčkou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *